Dövmesi Olanlar Dövme Yaptıracaklar Dikkat: Korkunç Gerçek Ortaya Çıktı!

Yeni bir araştırmaya göre, ABD’deki dövme mürekkeplerinde yüzde 90 oranında etiketlerde yer almayan bileşenler bulunduğu bildirildi. Binghamton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada, dövme mürekkeplerinin içeriği incelendi. Araştırmacılar, dövme mürekkeplerinde etiketlenmeyen ancak sağlık riski taşıyabilecek bileşenlerin varlığını tespit etti.

Doktora öğrencisi ve makalenin baş yazarı Kelli Moseman’ın ifadesine göre, dövme mürekkeplerinin içeriğinde etiketlerde belirtilmeyen maddelerin bulunduğu ilk çalışmalarda fark edildi. Analitik Kimya dergisinde yayınlanan çalışmada, bu listelenmeyen maddeler arasında sağlık açısından risk taşıyan bileşenlerin olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, ABD’deki küresel ve küçük şirketlerde inceledikleri mürekkeplerin çoğunun polietilen glikol gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kimyasallar içerdiğini buldu. Ayrıca, dövme mürekkeplerinin yüzde 15’inin potansiyel alerjen olan propilen glikol içerdiği belirlendi. Bununla birlikte, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin bu maddeyi “genel olarak güvenli” olarak kabul etmesine rağmen, yüksek oranda kullanıldığında zararlı olabileceği vurgulandı.

LİSTELENMEYEN MADDELER ORTAYA ÇIKTI

İncelenen mürekkeplerin çoğunda, etiketlerde belirtilmeyen pigmentler ve listelenmeyen katkı maddeleri gibi önemli farklılıklar tespit edildi. Bu listelenmeyen içerikler arasında idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir antibiyotik olan Hekzametilentetramin ve emzirilen bebekler için risk oluşturabilecek bir antimikrobiyal madde olan 2-fenoksietanol de bulunuyor

​​​​​​​

Araştırmacılar, dövme mürekkeplerinin etiketlerinde yer almayan bu bileşenlerin kasıtlı olarak mı belirtilmediği yoksa üreticilere yanlış etiket mi verildiği konusunda net bir açıklama yapamadılar. Ancak, ekstra bileşenlerin mürekkebin kirlenmesinden kaynaklanabileceği de belirtildi.

Bu bulgular ışığında, araştırmacılar üreticilerin süreçlerini gözden geçirmesi ve dövme mürekkeplerini daha iyi etiketlemesi için baskı yapılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x